Aizdomīga dzimumzīme — kā rīkoties?

Aizdomīga dzimumzīme

Dzimumzīmes ir gandrīz visiem cilvēkiem. Vismaz pa kādai var atrast katram. Kādam to ir vairāk, kādam mazāk. Tomēr jebkurā gadījumā ir jāseko līdzi dzimumzīmju izskatam un veselībai, jo tādā veidā var laikus pamanīt nevēlamas saslimšanas.

Kā rīkoties, ja par kādu dzimumzīmi rodas aizdomas?

Vispirms vajadzētu vizuāli novērtēt dzimumzīmi. Vai pēdējā laikā tā strauji ir mainījusi izskatu — formu, reljefu, krāsu, bijusi asiņošana utt? Vai pārmaiņas dzimumzīmes izskatā ir notikušas pēc sauļošanās un pēc vasaras sezonas, kad daudz laika pavadīts pludmalē? Ja uz šiem jautājumiem kaut vai daļēji varat atbildēt apstiprinoši, tad ir pamats šo situāciju papētīt sīkāk.

Saņem konsultāciju attālināti

Protams, ka dermatologs ir tas speciālists, kurš šajā situācijā var ieviest skaidrību. Bet ne vienmēr var būt iespēja uzreiz tikt pie ārsta. Tāpēc noderīga būs aplikācija We Care Be Aware, kas ir izveidota kā melanomas skrīninga aplikācija. To var izmantot ikviens, kuram pieejams viedtālrunis un internets. Jānofotografē dzimumzīme un jānosūta ar aplikācijas palīdzību speciālistiem.

Vairāki zinoši speciālisti sadarbojas, lai kopīgi izvērtētu saņemto attēlu. Dažu dienu laikā savā e-pastā var saņemt atbildi par to, vai ir pamats aizdomām, ka dzimumzīme ir ļaundabīga un jāpārbauda klātienē. Saņemot šādu rekomendāciju, noteikti nevajadzētu kavēties ar vizīti pie speciālista. Dermatologs jāapmeklē iespējami ātri, lai netērētu tik vērtīgo laiku.

Piesakies — dermatologa konsultācija Rīgā mūsdienīgā un komfortablā klīnikā.

Vizīte pie dermatologa

Dermatologs veiks dermatoskopiju — dzimumzīmes apskati daudzkārtējā palielinājumā. Tas ļauj secināt, vai ir pamats aizdomām, ka tas ir ļaundabīgs veidojums. Dermatologs lems par tālāku izmeklējumu nepieciešamību.

Ja dzimumzīme ir traucējoša, ja tā tiek berzēta ar apģērbu, ja tā ir kā kosmētisks defekts, tad to var noņemt gan ķirurģiskā ceļā, gan ar lāzera palīdzību. Tomēr tas iespējams tikai tad, ja dzimumzīmei nav ļaundabīga rakstura. Gadījumā, ja tiek atklāts ļaundabīgs veidojums, tālākā ārstēšana jau notiek sadarbībā ar onkologu, kurš lemj par piemērotāko scenāriju.

Profilaktiskas pārbaudes un pašu vērība

Lai sevi pasargātu no šāda nepatīkama scenārija, ir svarīgi saudzēt sevi, ievērot piesardzību saulē, pareizi kopt savu ādu un regulāri arī veikt ādas veidojumu pārbaudi pie dermatologa.

Melanoma jeb ādas vēzis ir slimība, kas nerodas vienā dienā un uzreiz, tā var attīstīties pēc ilga laika. Ja bērnībā vai jaunībā gūti ādas apdegumi, daudz laika pavadīts saulē bez speciāliem aizsarglīdzekļiem, tad pēc desmit gadiem vai vēlāk var parādīties reālas sekas, kad īsti nav skaidrs, no kurienes tas radies. Bet cēloņi var būt meklējami krietni sen, kad vēl neaizdomājāties par saules ietekmi uz ādas veselību. Tāpēc svarīgi bērnu jau no dzimšanas sargāt no saules ietekmes, izmantot aizsarglīdzekļus un vajadzības gadījumā laikus konsultēties ar ārstiem.