Bērns atklāj pasauli un sevi — kā viņam palīdzēt

bērns-atklāj-sevi

Bērna personība formējas un veidojas jau no pirmajām dzīves dienām, jo viņš jau uzreiz sāk uztver apkārtējo vidi, cilvēkus, smadzenes apstrādā informāciju. Dažu mēnešu vecumā visas maņas jau kļūst daudz aktīvākās, prasmes pieaug. Bērns visu laiku kaut ko mācās.

Visvairāk mācīšanās notiek caur atdarināšanu un praktiskām nodarbēm. Tāpēc vecāku uzdevums ir nodrošināt bērniem labu piemēru, drošu un ērtu vidi, kurā ir pieejams plašs attīstībai aktuālu lietu kopums. Īpaši svarīgs ir pirmsskolas vecums, kad tie ielikti pamati bērna personībai un arī nākotnes talantiem.

Rotaļlietas un nodarbes, kas attīsta fantāziju

Veikalos ir ļoti daudz rotaļlietu, bet vairums no tām bērnam ir interesantas tikai īsu mirkli. Kāpēc tā? Mantas domātas vienam konkrētam pielietojumam, tām ir viena forma un izskats. Bērns it kā to mantu ļoti vēlas, bet pēc iegūšanas saprot, ka pielietojums ir šaurs. Tāpēc labāka izvēle būs rotaļlietas, kas var pārvērsties, kas izmantojamas dažādās lomu spēlēs un situācijās.

Bērns pats piešķir priekšmetam pielietojumu, rada kaut ko, tiek darbināta viņa fantāzija. Fantāzija ir ļoti būtiska, lai bērns iemācītos domāt radoši, spētu būt elastīgs dažādās situācijās, jo tieši fantāzija ļauj atklāt savu potenciālu, radīt nebijušas idejas un tām arī noticēt. Mūsdienu mazie bērni būs tie, kuri veidos nākotni, viņi ieņems vadošus amatus, veidos zinātni, tehnoloģijas, politiku. Tāpēc ir svarīgi, ka viņu prāti ir gatavi pārmaiņām, attīstībai, jaunajam, kas viņiem savās galvās jāsāk radīt jau bērnībā.

Kā asināt bērna prātu

puzles-bērna-prāta-asināšanaiPirmsskolas vecumā bērna prāts ir ļoti elastīgs un uzņēmīgs, ļoti ātri tiek apgūts viss jaunais, notiek pielāgošanās, tāpēc tas ir labs vecums, kad sākt attīstīt bērna intelektu un asināt prātu. Te ļoti labs palīgs būs dažādas spēles, kas palīdzēs izkopt prasmes un iegūt zināšanas. Laba izvēle būs arī puzles bērniem, jo tās attīsta pacietību, veicina domāšanu.

Šobrīd ir pieejams ļoti plašs izzinošo grāmatu klāsts, var atrast interesantu un bērna vecumam piemērotu literatūru gandrīz par jebkuru tematu. Ja spēlē spēles, liek puzles un skatās grāmatas, tad būtu svarīgi to pēc iespējas bieži darīt kopā ar pieaugušajiem, lai varētu veidot sarunu, paskaidrot, bērns var uzdot jautājumus.

Mācības caur rotaļām

Maziem bērniem mācību process jāveido caur rotaļām, kuru laikā viņi var apgūt dažādas prasmes reizē, nostiprināt zināšanas, attīstīt sociālās prasmes. Bērniem ļoti patīk spēlēties, viņi to vien varētu visu dienu darīt. Tāpēc jānodrošina viņiem ērta un daudzveidīga vide, kurā viņi var reizē gan spēlēties, gan mācīties. Var izveidot mācību kartītes, plakātus, aktivitāšu dēļus, dabas materiālu stūrīti, iekļaut ikdienā izmantojamus priekšmetu. Bērni paši, izmantojot savu fantāziju, to visu savienos un radīs sev aizraujošas nodarbes.

Tāpat jau 4 gadu vecums ir ļoti piemērots otrās un trešās valodas apguvei, jo bērns ir jau nostabilizējis dzimto valodu, prāts ir plaši vaļā, alkst uzņemt zināšanas. Bet arī valodas jāapgūst caur rotaļām.

Drošība un atbalsts

Bērns var bez bažām doties iepazīt un atklāt pasauli, attīstīt pats sevi, ja viņam ir droša un labvēlīga vide, kā arī tuvāko cilvēku atbalsts. Pasaules atklāšanas procesā var gadīties klupieni, problēmas, asaras un neveiksmes, bet ir svarīgi bērnu nevis pārlieku sargāt, bet būt līdzās, lai īstajā brīdī atbalstītu. Arī pieredze, kā tik galā ar grūtībām, bērnam ir nepieciešama. Ģimene ir drošākā vietā, kur var augt un attīstīties.

Vecākiem arī vajadzētu gudri sabalansēt gan garīgo, gan fizisko attīstību, neatstājot novārtā fiziskās aktivitātes. Arī spēļu laukumā var mācīties, izmantot kustības un rotaļas, lai apgūtu kaut ko jaunu. Abas jomas viena otru pozitīvi ietekmē.