Citāda māksla

drifts

Māksla katram asociējas ar ko citu. Vienam tas ir krāsainas otas triepiens uz baltas lapas, citam izšuvums zīdā, vēl citam neizsakāmi glezns muzikāls skaņdarbs. Bet kāda vēl var būt māksla?

„Nepareizā” māksla

Dzirdot agrsīvas mūzikas notis, kas savienotas tādā salikumā, ka nevar saprast, kur ir melodija, daudzi saka – tas ir murgs, tā nav nekāda māksla. Dziedāšanas vietā te ir kliegšana, aurošana un brēcieni. „Muzikanti” iznīcina savus mūzikas instrumentus un sadedzina drēbes turpat uz skatuves. Māksla? Protams! Tikai ne visiem domāta, ne visiem piemērota.

Riepu svilināšana un melno dūmu šarms

Drifta trasē dzirt auto kaucienus un neredz neko citu kā melnus dūmus! Bet skatītāji gavilē, tātad kaut kas tajā visā pasākumā ir. Tikai kas? Pajautājiet kādam, kas mīl driftu, kas ciena mašīnu kā personību, nevis kā TIKAI pārvietošanās līdzekli. Auto riepas trases pelēkajā asfaltā atstāj skaistus, melnus gumijas rakstus. Lokiem vien, lokiem vien – rodas mākslasdarbs. Dūmi, kas rodas svilinot riepas nesmird. Tiem ir šarms. Tie ietērpj virpuļojošo auto pelēkā aizsegā, lai pēcāk skatītājiem atklātu kāds mākslasdarbs izdevies.

Riepa istabā pie sienas – skaisti!

Patīk mašīnas? Pieliec riepu guļamistabā pie sienas. Nav normāli? Viss ir normāli, katram taču sava gaume, vai ne tā? Jeb kurš riepu interneta veikals piedāvā iegādāties jaunas, svaigas riepas, kas vēl nav brauktas – kāpēc gan tādas neizmantot kā mākslasdarbu savā dzīves telpā? Nepatīk riepu interneta veikals? Tad noņem riepu no drifta mašīnas – saplēstu, izdīrātu un vēl pēc sviluma smaržojošu, vēl jo labāk.

Dzīvojam CITĀDI

Kā visiem – tas ir garlaicīgi.  Es izvēlos otro variantu – citādi. Lasīt citādas grāmatas, rakstīt citādus stāstus, radīt citādu mākslu. Kaut vai tikai tāpēc, lai pašam interesanti. Dienā, kad ļaudis dodas ir mākslas izstādi, aiziesim uz rokkoncertu. Mēs nezaudēsim neko. Tikai iegūsim. Citādu skatījumu uz dzīvi. Dažreiz ir vērtīgi pārkāpt savas iedomu robežas, lai ieraudzītu ko jaunu, ko tādu, kas sapņos nav rādījies. Aizvērt acis un mēģināt izbaudīt to, kas kādreiz šķitis nepatīkams, nereāls un pat neglīts. Jo māksla ne vienmēr ir estētiska un skaista. Tā mēdz būt citāda – nepatīkama, riebīga, šķebinoša, smirdīga, asinis stindzinoša.

Tagad klusi atzīsties sev. Vai esi redzējis ko tādu, kas saukts par augstākās zortes mākslasdarbu, bet tev šķitis kā niecība? Protams, ka esi. Tas nozīmē vien to, ka mākslu nedrīkst dalīt un izdalīt, spiest Like vai Dislike. Jo māksla katram ir citāda.