Gan priekos, gan bēdēs — vai šis solījums mūsdienās ir ko vērts?

laulību gredzens

Brīdī, kad tiek mīti laulību gredzeni, tiek doti arī solījumi, kas nav tikai tukši vārdi. Vismaz tādiem tiem nevajadzētu būt. Laulību zvērasti ir kaut kas jēgpilns un būtisks. Vārdi, kas apliecina, ka esam gatavi būt kopā ar šo cilvēku priekos un bēdās, slimībā un veselībā, bagātībā un nabadzībā, nav tikai skaists pantiņš, kas kāzu viesiem izspiež kādu sentimenta asaru.

Tas ir dziļš solījums, ko dod divas dvēseles, divas personības. Jau pašā šajā solījumā ir ielikts tas, ka nebūs tikai viegli, tikai skaisti un priecīgi. Var būt arī bēdas, asaras, skumjas, slimības un citas problēmas, kurām kopīgiem spēkiem var tik cauri. Un laulību gredzeni ir tie, kuri ik mirkli atgādina par šo doto solījumu, kas izskanējis ne tikai cilvēku, bet arī Dieva priekšā.

Pasaule mainās, vai zūd arī laulības vērtība?

Diez vai varētu apgalvot, ka sabiedrības vairuma attieksme pret laulību ir tāda pati kā pirms vairākiem gadsimtiem vai pat pirms simts gadiem. Pasaule ir mainījusies, mainījušās sabiedrības normas. Bija laiki, kad precēta sieviete vispār pat runāt nedrīkstēja ar citu vīrieti, iziet viena uz ielas. Tagad lielākoties sieviešu tiesības ir atzītas un pieņemtas kā norma.

Tomēr kaut kur tam visam pa vidu arī laulības ideja ir mainījusies. Ja sākumā laulības bija darījums, kurā sieviete ir prece, kas tiek nodota vīrietim, tad šobrīd laulībai vajadzētu būt divu cilvēku līdzvērtīgai savienībai, kurā abi ieņem vienādi svarīgu lomu.

Bet līdz ar šo brīvību arvien vairāk cilvēku izvēlas neprecēties, bieži mainīt partnerus, necīnīties par savām attiecībām un laulību arī šķirt pie mazākajām grūtībām un nesaskaņām.

Kad bēdas un slimība kļūst par realitāti

Kad dodam šo laulību solījumu, kad laulību gredzeni tiek uzvilkti pirkstā, tad diezin vai patiešām aizdomājamies, kādas bēdas, problēmas, slimība un citas nepatīkamas lietas varētu kopdzīves laikā piemeklēt. Tas viss šķiet tik nereāli. Katrs domājam — ar mums jau tā nenotiks! Bet notiek. Notikt var ar katru.

Kad redzam draugu ģimeni, kura pārdzīvo bērniņa zaudējumu, kad redzam jaunu pāri, kurā viens no laulātajiem cīnās ar smagu slimību, kad kāds radu pāris izlemj šķirties, tad saprotam, ka tas viss patiesībā ir tik tuvu. Un tas var ienākt katrā mājā.

Ko mēs katrs darītu šādās situācijās? Kā tiktu galā? Vai nepadotos un neielīstu katrs savā čaulā, jo tā ir vieglāk? Nesāktu savstarpēju vainošanu un pārmetumus, kas palēnām saēstu attiecības? To nekad nezinām, kamēr tas patiešām nenotiek.

Negaidi nelaimi, bet nodrošinies pret to

Nevienam nevajadzētu dzīvot, domājot, ka aiz stūra gaida kaut kas slikts. Tomēr nevajadzētu ignorēt iespējas, kas ļauj samazināt riskus un paaugstināt iespēju, ka laulībai būs mazāk satricinājumu. Vispirms jau tā ir savstarpējo attiecību izkopšana, cieņas nezaudēšana, abpusējas rūpes. Un arī nelielu problēmu laicīga risināšana. Lai mazinātu iespēju, ka piemeklē slimība, jārūpējas par veselību, jāuztur sevi formā.

Noderēt var regulāra veselības pārbaude. Vispārēja veselības pārbaude ļauj uzzināt, kuras orgānu sistēmas nākotnē varētu sagādāt problēmas. Un laikus to novērts. Tāpat veselības pārbaude arī ļauj laikus atklāt saslimšanas, kurām sākuma stadijās nav izteiktu simptomu. Tas ilgtermiņā ļauj saglabāt labu veselību. Un kopā ar laulāto draugu nodzīvot skaistu mūžu, ko neaizēno nepatīkamas veselības problēmas.