Ginekologs — sievietes veselības sargs visa mūža garumā

ginekologs

Daba ir radījusi sievietes ķermeni īpašu un svētītu, jo tas var iznēsāt un laist pasaulē jaunu dzīvību. Sievietes ķermenis ir kā dzīvības templis, pret kuru jāattiecas ar lielāko rūpību un mīlestību.

Visa mūža garumā sievietei īpaši jārūpējas par savu reproduktīvo veselību un visu, ko tā ietver. Ginekoloģija ir tā medicīnas nozare, kas specializējusies tieši šajā jomā, nodrošinot gan profilaktisku, gan akūtu palīdzību jebkuru problēmu gadījumā.

Mūsdienās ginekoloģija gājusi savā attīstībā uz priekšu ar lieliem soļiem, piedāvājot arvien jaunas iespējas, risinājumus, kas vērsti uz dažādu veselības risku izslēgšanu un laicīgu atklāšanu, uz mātes un bērna veselības jautājumiem, mirstības mazināšanu, kas ir viens no faktoriem, pēc kura tiek mērīts valsts labklājības līmenis.

Pie ginekologa jau pusaudžu gados

Ginekologs ikvienai sievietei pirmo reizi būtu jāapmeklē jau pusaudžu gados, kad sākusies pubertāte, mēnešreizes, nostabilizējies cikls. Vizīte pie ginekologa ļaus ārstam pārliecināties, ka ar meitenes veselību viss ir kārtībā, sievišķie procesi organismā notiek atbilstoši normām. Ar jaunajām meitenēm arī var tikt pārrunāti jautājumi par kontracepciju, intīmo higiēnu un citām lietām, kas šajā vecumā ir aktuālas.

Būtiska loma tajā, lai meitene bez bailēm un atbalstīta dotos pirmajā vizītē pie ginekologa, ir mammai vai kādai citai tuvai sievietei. Viņai vajadzētu iedrošināt un atbalstīt, varbūt doties pie ginekologa kopā.

Vizītei pie ginekologa vajadzētu būt pirms tiek uzsāktas dzimumattiecības, lai pēc tam nenāktos saskarties ar nepatīkamām situācijām — es par to nezināju!

Profilaktiskas pārbaudes vismaz reizi gadā

Katrai sievietei reizi gadā jādodas pie ginekologa uz profilaktisku pārbaudi. Tas ļauj efektīvi monitorēt sievietes veselību, laikus atklāt dažādas saslimšanas, kas bieži vien nemaz nerada nepatīkamus simptomus, tāpēc sievietes par tām nenojauš.

No ginekologa apmeklējuma nav jābaidās, tieši otrādi — šī vizīte var pat izglābt dzīvību. Ikgadējā vizītē ginekologs paņem paraugus analīzēm, veic apskati, iztaujā pacienti, pārrunā aktuālos kontracepcijas jautājumus, uzklausa pacientes sūdzības, ja tādas ir.

Grūtniecības uzraudzība

Ginekologs kļūst par vēl svarīgāku ārstu sievietes dzīvē tajā brīdī, kad tiek plānota grūtniecība. Jā, jau tad, kad tā tiek plānota, jo bērna ieņemšanai vajadzētu sākties ar rūpīgāku mātes un tēva veselības izpēti, analīžu veikšanu. Tas ļaus laikus atklāt iespējamās problēmas, kad tās ir vieglāk ārstēt, jo grūtniecības laikā ārstniecības metožu un medikamentu lietošana var būt ierobežota, jo var apdraudēt grūtniecību.

Pēc tam, kad mazulis jau pieteicies, ginekologs nozīmē grūtnieces uzraudzības plānu, seko mazuļa attīstībai, veic analīzes, ultrasonogrāfiju, svara monitoringu, sniedz topošajiem vecākiem noderīgu un aktuālu informāciju.

Ko piedāvā modernā ginekoloģija?

Šobrīd arī Latvijā labākajās klīnikās un privātpraksēs ginekoloģija ir Eiropas vadošo klīniku līmenī, tiek pārņemta pasaules labāko speciālistu pieredze, vietējie speciālisti izglītojas un stažējas ārzemēs. Labākajās klīnikās tiek izmantota jaunākās paaudzes medicīniskā aparatūra, kurai ir augsta izšķirtspēja, kas palielina iespēju, ka ārsts neko nepalaiž garām izmeklējuma laikā.

Tāpat tiek izmantotas jaunākās metodes, lai grūtniecības agrīnā stadijā izvērtētu visus iespējamos pataloģiju riskus. Latvijā pieejams arī papildu pataloģiju riska individualizēts pārrēķins FoetalMedicineFondation (FMF) programmā, ar šo metodi strādā tikai daži labākie speciālisti. Viena no iestādēm, kur tas pieejams, ir I. Vasaraudzes ginekoloģijas privātklīnika. Šajā klīnikā ginekoloģija ir Eiropas vadošo klīniku līmenī, grūtniecēm arī tiek veikts NIPT tests un piecu kritēriju ultrasonogrāfiskais skrīnings.