Interjers ārstniecības iestādēs — svarīgi aspekti

interjers

To, ka telpa, tās iekārtojums, krāsas un dizains ievērojami ietekmē cilvēka pašsajūtu, vairs nenoliedz neviens. Runā gan par krāsu ietekmi uz cilvēku, gan par ergonomiku. Par lietu un mēbeļu īstajām vietām runā dažādas austrumu mācības. Arī interjera dizaineriem ir savs viedoklis par to visu. Savu mājokli taču neiekārtojam tā, kā pagadās — gribam, lai ir skaisti, ērti, mājīgi, lai katra telpa sniegtu tieši to, ko no tās gaidām.

Tas viss attiecas ne tikai uz privāto dzīves telpu, bet arī uz publiskajām vietām, kur arvien vairāk domā par to, kā radīt ērtu un piemērotu vidi. Arī ārstniecības iestādēs notiek pamatīgas pārmaiņas un uzlabojumi šajā jomā. Noteikti nevar salīdzināt to, kādas bija slimnīcas un poliklīnikas pirms divdesmit un vairāk gadiem, ar to, kādas izskatās atjaunotās, izremontētās un jaunuzceltās iestādes.

Īpaši par savu pacientu labsajūtu un ērtībām domā privātās klīnikas un ārstniecības iestādes. Kaut vai piemērs no personīgās pieredzes. Bija jāapmeklē traumatologs klīnikā aiwaclinic.lv. Biju šajā iestādē pirmo reizi. Un biju patīkami pārsteigta par to, cik tajā ir patīkama atmosfēra. Tā atgādinā nevis ārstniecības iestādi, kur man jāapmeklē traumatologs, bet gandrīz vai viesnīcu.

Traumatologs man bija jāapmeklē vairākas reizes, tāpēc sanāca kārtīgi novērtēt klīnikas interjeru — moderns, gaišs, viegls, atturīgs, ļoti ērts un pārdomāts. Palātas tiešām ir kā smalkā viesnīcā, ne miņas no ierastās slimnīcu noskaņas. Ja man tur būtu jāpavada ilgāks laiks, tad noteikti justos komfortabli.

Kas jāņem vērā, veidojot interjeru ārstniecības iestādēs

  • Videi jābūt labi izplānotai, lai viss atrodas savās vietās, ir ērti sasniedzams un pieejams.
  • Ergonomika ir ļoti svarīgs aspekts.
  • Noteikti jāpadomā par telpu pieejamību visām pacientu grupām — cilvēkiem ar kustību traucējumiem, jaunajiem vecākiem.
  • Labāk izvēlēties gaišas un nomierinošas krāsas, harmoniskas formas un neuzkrītošus, bet gaumīgus interjera elementus.
  • Mēbelēm un virsmām jābūt viegli kopjamām un izturīgām, jo tām ir intensīvs noslogojums.
  • Vēlams iekļaut telpās mākslas objektus, kas rada dzīvesprieku, harmoniju, patīkamas emocijas. Tās var būt fotogrāfijas vai gleznas, mākslas objekti. Protams, ka tie jānovieto tā, lai netraucētu un arī nebūtu risks tos sabojāt.
  • Arī pašas ārstniecības telpas vēlams veidot tā, lai apvienotu gan medicīniskās prasības, gan gaumīgu un patīkamu vidi.
  • Īpaši jāpadomā par to, kā vidi pielāgot mazajiem apmeklētājiem. Bērni ir kustīgi, ieinteresti visā, kas ir apkārt. Vispareizāk ir izveidot bērniem zonu, kur viņi var droši un aizraujoši pavadīt laiku. Tas var būt spēļu stūrītis vai pat atsevišķa istaba. Mazu bērnu vecāki to noteikti novērtēs. Un telpās būs daudz mierīgāka atmosfēra.
  • Jāparūpējas, lai apmeklētāji varētu kavēt laiku, gaidot savu vizīti, kā arī atspirdzināties. Labs risinājums ir dzērienu automāts vai ūdens balons, kur ikviens var padzerties bez maksas.
  • Patīkams papildu bonuss, kas pozitīvi ietekmēs pacientu noskaņojumu, ir mierīga fona mūzika. Tā var skanēt uzgaidāmajā telpā un reģistratūrā.

Mājīgas sienas palīdz atveseļoties

Jau sen ir pierādīts, ka vide un tās radītais noskaņojums var veicināt un arī kavēt atveseļošanos. It īpaši tas attiecas uz bērniem. Tāpēc bērnu slimnīcās un nodaļās par komfortu, patīkamu, krāsainu un uzmundrinošu vidi ir jādomā īpaši nopietni. Arī jānodrošina komforts ne tikai mazajiem pacientiem, bet arī viņu vecākiem, kuru dienas paiet pie mazo slimnieku gultiņām.

Pārdomāts interjers var būt kā burvju pieskāriens, kas veicina atveseļošanos, dienu padara gaišāku un saulaināku. To var panākt īstās krāsas, mēbeles un telpas kopējā noskaņa. Bērniem noteikti jānodrošina pieeja rotaļlietām un vecumam piemērotai lasāmvielai. Tāpat telpās var izvietot informatīvus un izglītojošus plakātus, kas ir bērniem saistoši un saprotami, stāsta par medicīniskām manipulācijām, higiēnu.