Izskatam ir nozīme!

dizains

Cilvēkam viena no vadošajām maņām ir redze, par to diezin vai var strīdēties. Katram ir paradums visu novērtēt pēc tā izskata. Lai gan ir paruna, kas nevajag skatīt vīru pēc cepures, tomēr mēs to darām, jo to liek mūsu maņas. Tas ir pirmais iespaids, kas rodas. Un to lielākoties veido vizuālais novērtējums.

Bet šajā gadījumā nav runa tikai par cilvēku vērtēšanu pēc izskata, bet vispār vidi un telpu kopumā. Cilvēkam dabiski ir tieksme pēc sakārtotības, harmonijas, ērtībām, tāpēc daudz labāk un mierīgāk jūtamies, ja vide mums apkārt ir tam pielāgota. Te svarīga loma ir tieši dizaineriem, jo viņu darbs ir radīt tādu vidi un tās elementus, kas liek cilvēkiem justies labi.

Dizains var palīdzēt un var traucēt

Ar dizaina palīdzību var pielāgot vidi un telpas katrai situācijai un vajadzībām, iekļaujot tajā ērtības, harmoniskas detaļas. Dizainera darbs sasaucas arī ar psiholoģiju, jo tomēr, lai radītu vēlamo efektu, ir jāzina, kā strādā cilvēka prāts, emocijas. Ir taču tik daudz speciālistu, kuri izsakās par krāsu nozīmi un iespaidu uz cilvēku. Tāpat arī materiāli un formas taču raisa asociācijas un emocijas.

Ja dizains jāveido individuālai telpai vai videi, kā tas ir mājas, dzīvokļa, privātā biroja, dārza gadījumā, tad ir vieglāk, jo var vadīties pēc viena cilvēka vēlmēm. Bet dizaineri tikpat bieži strādā ar publisko telpu un iestādēm, ko regulāri apmeklē ļoti daudz cilvēku. Un te ir jauns izaicinājums dizainu veidot tā, lai tas būtu ērts un patīkams vairumam apmeklētāju.

Tādos gadījumos uzsvars ir uz harmoniju, plašumu un ērtībām. Dizaineri mēdz izvēlēties klasiskus un lakoniskus risinājumus, maigas krāsas ar nedaudziem gaumīgiem akcentiem. Videi vajadzētu būt nomierinošai.

Padomju remonts biedē

Mūsdienīgās iestādēs, kas iet līdzi laikam, jau tā nav problēma, tur parasti vide ir ļoti patīkama. Ko nevarētu teikt par daudzām valsts uzturētām ārstniecības iestādēm, kur joprojām rotājas padomju laika remonts visā savā krāšņumā. Skaidrs, ka cilvēkiem un it īpaši bērniem nav patīkami būt tādā vidē, tā nomāc, veicina bailes.

Tieši patīkama vide bija viens no iemesliem, kāpēc mana izvēle bija privāta zobārstniecība savam bērnam, kuram pirmo reizi bija jāapmeklē zobu speciālists. Zobārstniecība poliklīnikā bija drūmā stāvoklī un ar nomācošu vidi, nelaipnām ārstu sejām. Tāpēc man nebija divu domu, ka bērnam ir svarīgi doties tur, kur viņš jutīsies labi, būs gaišs, patīkams, sagaidīs smaidīgi speciālisti.

Videi ir ļoti liela nozīme, it īpaši ārstniecībā. Krāsas, gaisma, interjers – tas tiešām var nomierināt, atslābināt. Tāpēc iestāžu vadītājiem par to tiešām vajadzētu domāt. Mans bērns izvēlēto zobārstniecību labprāt apmeklēja atkal, jo jutās tur labi.