Kur smelties dizaina idejas?

dizains

Dizains ir viens no tiem vārdiem, kas ļoti labi iederas mūsdienu pasaulē un arī raksturo tās vajadzības. Dizains ļoti dažādās tā izpausmēs ir viena no panākumu atslēgām. Tagad, kad pasaulē valda pirkšana un pārdošana, kad patēriņš ir ikdiena, tad tieši dizains ir tas, kas lietas un cilvēkus atšķir, kas palīdz izcelties uz kopējās masas, dizains ir tas, kas šajā milzu apjomā ļauj būt pamanāmam.

Dizains pavisam noteikti ir māksla, jo to īsti nevar izskaidrot, pateikt, kāpēc šāds dizaina koncepts strādā, bet cits nenostrādāja uz patērētāju. Bet dizains ne vienmēr ir aktuāls globālā un pārdošanas kontekstā, bet arī privātam patēriņam. Piemēram, savā mājā, kad vēlamies radīt kādu noskaņu vai sajūtas telpā, mēģinām atrast piemērotus interjera dizaina risinājumus. Un nav svarīgi, vai esam šajā jomā izglītoti. Te var kombinēties dabiska skaistuma un gaumes izjūta ar idejām, ko var atrast publiskajā telpā. Ne vienmēr ir jāaicina interjera dizainers, lai labiekārtotu pagalmu un pārveidotu guļamistabu.

 

  • Dizaina žurnāli un bukleti

 

zurnalsViens no tradicionāliem veidiem, kā var iegūt idejas, ko izmantot dizainā, ir iegādāties tematiskos žurnālus. Tajos ir labas kvalitātes attēli, ievietota arī noderīga informācija, kas var būt gan praktiska, gan izglītojoša. Dizaina žurnāli pieejami gan latviešu, gan ārzemju valodās. Tagad, kad robežas vairs nav šķērsli, arī no ārzemēm pavisam viegli var dabūt visus vajadzīgos preses izdevumus. Tādi žurnāli ir vērtīgi, jo papildina mājas bibliotēku ilgtermiņā. To saturs parasti netiek veidots tā, ka aktuāls ir tikai dažas dienas, kā tas ir ar ikdienas vai iknedēļas presi. Šādi vērtīgi žurnāli var glabāties bibliotēkā un tikt izmantoti ilgu laiku kā iedvesmas un uzziņu materiāli.

 

  • Internets pieejams vienmēr

 

Protams, ka tikai īsti dizaina jomas cienītāji meklēs žurnālus un grāmatas, ja tajā pašā laikā var izmantot internetu. Un te jau paveras neiedomājami plašas iespējas, jo internetā tiešām var atrast tik daudz noderīgas informācijas, ka nemaz nav iespējams visu apskatīt. Tomēr jārēķinās, ka ne viss ir zelts, kas spīd. Internetā ir arī daudz neprofesionālas un pat aplamas informācijas, tāpēc vajadzētu pievērst uzmanību informācijas avotiem.

Bet internets ir ļoti noderīgs, lai atrastu neparastas un pat nedaudz trakas idejas, kuras bieži vien nāk nevis no mācītiem dizaineriem, bet kādiem māksliniekiem un entuziastiem. Piemēram, riepas internetā var ieraudzīt pavisam citā rakursā, nevis uz automašīnas. Riepas tagad ļoti dažādi izmanto daudzu objektu veidošanā. Tās var būt mēbeles, bērnu spēļu laukuma elementi, puķu dobes. Vajag tikai pameklēt idejas, kas atbilst savām vajadzībām un arī gaumei. Un internetā to visu var darīt jebkurā vietā un laikā, kad vien pašam ir ērti.

 

  • Paļauties uz savu gaumi

 

Bet pašā pamatā dizaina jautājumos vajadzētu paļauties uz savu labo gaumi un izpratni par skaistumu. Ne vienmēr vairāk ir labāk. Daudz veiksmīgāks risinājums var būt panākams ar minimāliem un neuzbāzīgiem līdzekļiem. Dizainā jāprot izjust mēru un panākt vajadzīgo efektu. Tāpēc ne viss, ko redz žurnālos un atrod internetā, ir uzreiz jāīsteno. Var smelties idejas, detaļas, bet beigu beigās to visu sakomplektēt tā, kā pašam šķiet labāk. Dizains ir forma, krāsas, faktūra, kombinācijas, attēli, kontrasti. Protams, ka ir tendences, kas raksturīgas vienam vai otram laikam, tomēr pamatvērtības vienmēr raksturo kvalitāte.