Lietu pārtapšana

maksla

Māksla nav tikai pašizpausme, tai vienmēr bijusi kāda augstāka misija, kas piedāvā dažādus veidus, kā runāt ar cilvēkiem, kā kaut ko pavēstīt. Māksla ir sava laikmeta spogulis. Un viena no tendencēm, kas ir saskatāma pēdējo gadu desmitu mākslā, ir transformācija, otrā dzīve, lietu pārtapšana un funkciju nomainīšana. Tas ienāk ļoti daudzos mākslas veidos.

Ideja vienā ziņā ir par materiāla un enerģijas mūžīgo nezūdamību un pārveidošanos citā veidolā. Tas ir par resursu taupīšanu, ko aktualizē zaļā dzīvesveida kustības. Tā ir cieņa pret lietām, kas jau savu dzīvi beigušas, bet vēl var sniegt kaut ko vērtīgu ar savu eksistenci.

poligonsNevis ļaut lietai nonākt milzīgā atkritumu poligonā, bet gan radīt no tās kaut ko unikālu. Un šajā ziņā pēdējās paaudzes mākslinieki ir ļoti prasmīgi. Viņu darbos var atrast izmantotas daudzas lietas, kas ikdienā eksistē pavisam citā formātā un funkcijās. Vispirms jau uzskatāms piemērs ir tekstils. Apģērbi un audumi atkal un atkal var pārtapt citās drēbēs, tos pēc tam satamborē paklājiņos, savērpj diegos, no kā izauž kaut ko. No kleitas top svārki, no T-krekla cepure, no biksēm šorti. Apģērbu un audumu reciklēšana ir viena no šī laikmeta iezīmēm, kas ir stilīga.

Visu materiālu kopumu, kas atrodas mums apkārt, mākslinieki savā ziņā uztver kā rezerves daļas, elementus, ko viņi var savienot pēc savas idejas un vīzijas. Rezultāts reizēm var būt patiesi pārsteidzošs. Tāpat kā automašīnas var uzbūvēt ļoti dažādas, ja ir vajadzīgās rezerves daļas, tāpat mākslinieki izmanto savā izpratnē viņiem aktuālas rezerves daļas jeb materiālus, kas ļauj izpaust viņu radošo ideju.
Mums apkārt ir tik daudz materiāla un iedvesmas, ka ne vienmēr ir vajadzība izmantot jaunus resursus, lai panāktu labu un skaistu rezultātu. Ilgmūžība ir lieliska pievienotā vērtība, ko savā darbā spējuši pārņemt un atspoguļot arī mūsdienu mākslinieki no dažādām nozarēm. Tā ir gan metālmāksla, gan tekstils, gan koks. Patiesībā darbs ar gandrīz jebkuru materiālu var notikt atkārtoti. Arī no milzīgajiem pastmasas kalniem mākslinieki šad tad kaut ko izveido. Nav tā, ka visiem patīk šāda veidā radošās izpausmes, bet tas ir fakts, ka tā ir nozīmīga šī laikmeta mākslas iezīme, ko nevar ignorēt. Un to savā darbā izmanto dažāda līmeņa un atpazīstamības mākslinieki.