Moderno metālmākslinieku darbi pārsteidz

maksla

Mākslu ne katram lemts saprast, ne arī katrs to grib. Tas vienmēr ir subjektīvs process un subjektīvs vērtējums. Nevar tā īsti pateikt, kāpēc kāds mākslas darbs vai izpausme patīk vai nepatīk. Māksla jau vienmēr kaut kādā ziņā rezonē ar pašu cilvēku, viņa pieredzi, raksturu, emocijām, viedokļiem. Un tad arī rodas tā kopējā sajūta un attieksme.

Mūsdienu modernā māksla bieži vien ir ārpus klasiskajiem un pieņemtajiem rāmjiem. Savā ziņā viens no mākslas uzdevumiem ir arī izvest skatītāju āpus viņa komforta robežām, pat šokēt, likt domāt.

Metālmāksla ir viena no jomām, kas pastāv jau ļoti sen. Tā savijusi sevī praktisko nepieciešamību ar estētisko un māksliniecisko vajadzību. Metālmākslinieks izkals skaistus vārtus, sētu vai izgatavos kādas rotaslietas, bet viņš var radīt arī oriģinālu skulptūru, kurā izmantotas pat auto rezerves daļas. Šādus darbus ne katrs pieņem un saprot, bet tā tomēr ir daļa no mūsdienu modernās mākslas, kas attīstās, atspoguļo savu laikmetu un tā domu.

Viens no metālmāksliniekiem, kurš gan īsti sevi par tādu nedēvē, ir Andris Dukurs. Viņš darbojas  gan dzejas, gan metālmākslas jomā. Un spējis sakausēt šīs jomas. Viņš sadarbojas arī ar literātiem. Tiek rīkoti radoši pasākumi, kur dzejnieki var uz pašu izvēlēta metāla gabala, ko atrod metāllūžņu kaudzē, iekausēt savas dzejas rindas.

Te var izlasīt interviju ar šo mākslinieku un savdabīgo personību, kā arī nedaudz ieskatīties viņa daiļradē: http://nra.lv/maja/153630-ciemos-dzejolu-metinatajs-dukurs.htm.

Bet metālmākslinieku skulptūras bieži vien var redzēt daudzās pilsētās, kur tās iekļautas gan parkos, gan skvēros, gan kļuvušas par visu iecienītiem apskates objektiem. Viens no šādiem objektiem noteikti ir Globuss Jūrmalā, kas jau tur stāvējis gadu desmitiem, kļuvis par vienu no pilsētas simboliem un satikšanās, orientēšanās punktu. Globuss kādu brīdi bija demontēts, jo metālmākslinieks to restaurēja, tā stāvoklis bija slikts. To bija bojājis gan laiks, gan cilvēki.

http://skaties.lv/izklaide/raibumi/foto-jurmala-atkal-griezas-vesturiskais-globuss/
Arī Siguldā Dzelzceļa stacijas tuvumā parkā ir izvietotas īpatnējas un oriģinālas metālmākslinieku skulptūras, kas tiešām veidotas no metāla atkritumiem. Skulptūras jau kļuvušas par pilsētvides neatņemamu daļu. Tā kā metālmākslinieku darbs ir ļoti būtisks. Metāls ir sens materiāls, ko cilvēks ir apstrādājis jau daudzus gadsimtus un gadu tūkstošu. Un joprojām no šī materiāla var radīt apbrīnojamas lietas.