Nepacietība –cilvēku netikums vai tikums?

nepacietība

Kaut arī mēs visi ļoti labi saprotam, ka dzīvē visu nevar iegūt uzreiz, mēs tik un tā esam neapmierināti, tiklīdz jāpaciešas, jāpagaida vai kaut kas notiek pārāk lēnu. Nepacietības gariņš, kas mūsos iemājo jau kopš bērna kājas, bieži vien mums dzīvē var iegriezt ne pa jokam nelāgus notikumus, jo ne velti mūsu senčiem ir teiciens „Deviņas reizes nomēri un tikai pēc tam griez!”. Mums māca, ka pacietība – tas ir tikums, kas ne tikai mūs var aizvest uz dižu mērķu sasniegšanu, bet arī dāsni apdāvināt, jo ne velti saka, ka jo ilgāk ir jāgaida, jo lielāks gandarījums mums ir, sasniedzot mērķi.

WYSIWYG jeb tas, ko redzi, ir tas, ko tu dabū

Tomēr par spīti visām gudrībām, kuras mums ir atstājuši senči, pamācībām, kuras mums māca vecāki, pedagogi un bieži vien pat parasti garāmgājēji, cilvēks joprojām grib iegūt visu tūlīt un tepat. Laimīgi ir tie cilvēki, kuru darba rezultātu var redzēt uzreiz, piemēram, informācijas tehnoloģiju jomas speciālisti, programmētāji, grafiskā dizaina jomā strādājošie. Dizainers, kurš rada savu darbu, uzreiz var parādīt to. Tas ir pasaulslavenais WYSIWYG, kas ir akronīms “what you see is what you get”, ko Vikipēdijā izklāsta plašāk.

Tādā ziņā cilvēks apmierina savu kāri pēc rezultāta uzreiz, kaut gan arī šajā jomā ir ieguldīts radošais potenciāls un ne vienmēr tas nāk laukā tad, kad to vajag. Taču tad, kad tas ir radies, un dizainers ir radījis ar datora palīdzību lielisku logo, reklāmu vai citu dizaina elementu, rezultāts iepriecina jebkuru nepacietīgo.

Jomas, kur vēl var iegūt rezultātu uzreiz

Patiesībā tādu jomu nudien ir daudz. Dažas vairāk, dažas mazāk. Piemēram, autoservisos strādājošie bieži vien rezultātu var uzrādīt uzreiz. Ja atvelk mašīnas, kurām nosēdušies akumulatori, vai akumulatori ir beigti un pagalam, tad atliek vien ielikt jaunu un mašīna atkal dūks kā bitīte. Pat nevajag autoservisu, ja auto īpašnieks pats zina, kur ir vaina, atliek vien nospiest pāris klikšķus, internetā atrast http://www.hankookmasters.lv/lv/akumulatori/ un iegādāt nepieciešamo akumulatoru, un – voila! Problēma atrisināta!

Tikpat veiksmīga ir iespēja strādāt kā pavāram, gleznotājam, frizierim un citas jomas. Droši vien šajos amatos strādā tie, kuriem patīk uzreiz iegūt rezultātu.

Skolotājs – tas ir aicinājums

Tomēr dažus amatus varu apbrīnot, jo tur rezultātus var ieraudzīt ne tikai pēc dienas, nedēļas vai mēneša, bet pat pēc gadiem. Piemēram, jebkurš pedagogs. Manuprāt, cilvēki, kuriem nudien ir liels pacietības mērs un kuri gūst milzīgu gandarījumu, redzot sava darba augļus pat pēc ilga laika.

Bez skolotājiem ir daudz vēl citu tādu jomu, kur rezultāts top ilgā laika posmā, piemēram, rakstnieki, kas sacer savus romānus, mūziķis, kas cenšas tikt slavas virsotnēs, un daudzi citi.

Kas raksturo dizaineri – pacietība vai nepacietība?

Manuprāt, nepacietība, jo, pirmkārt, dizainers – tā ir radoša profesija, kas nozīmē, ka vienu brīdi iedvesma plūst pāri, kamēr citā brīdī jāmēģina no sevis izspiest pēdējo sulu. Starp citu, reizēm, ja pazudusi mūza, lieliski noder interneta plašumi, kuri var pamācīt, kur un kā atrast iedvesmu. Izrādās, tas nemaz nav tik grūti, jo reizēm iedvesma mūs pamet tik tāpēc, ka esam piekusuši. Pat pusdienlaika snauda var iedot jaunus spēkus, lai pabeigtu uzdotos uzdevumus.

Taču atgriežoties pie tēmas par nepacietību – kā jums šķiet, tas ir vai nav netikums? Es gribētu teikt, ka tas ir atkarīgs no situācijas. Reizēm tieši mūsu nepacietība spēj glābt kādu, kas nokļuvis briesmās. Nepacietība – var likt mūs meklēt labākus risinājumus un alternatīvas, kas ir lieliski, ja strādā dizaina jomā. Ja tevi neapmierina ierastā komforta zona un meklē ceļus arī ārpus tās. Tāpēc nākamreiz, kad kāds saka – neskrien, gan paspēsi visu! Atceries, viņam var arī nebūt taisnība.