Par acīm un to veselību

close-up-eye-eyelid-32267

 

Redze ir tā cilvēka maņa, kas sniedz informāciju par priekšmetiem, to lielumu, krāsām, tādā veidā dodot iespēju ķermenim orientēties telpā un vidē. Bez šīs maņas grūti iedomāties sevi pilnvērtīgi funkcionējam pasaulē. Protams, cilvēki, kuriem redzes funkcija nedarbojas, pielāgojas un diezgan labi tiek galā ar savu ikdienu, tomēr nevar noliegt, ka tieši redze ir viena no svarīgākajām maņām, kas ļauj objektīvi uztvert apkārt notiekošo.

Lai gan redzes funkcija ir ļoti nozīmīga cilvēka dzīves kvalitātei, ikdienā par to domājam maz, jo tas taču šķiet tik pašsaprotami, ka redzam. Tomēr par savas redzes veselību, saudzēšanu un saglabāšanu visa mūža garumā vajadzētu domāt daudz vairāk. Tāpēc šajā rakstā aktualizēsim dažas būtiskas lietas acu veselības sakarā.

Regulāras redzes pārbaudes visa mūža garumā

Regulāras profilaktiskās pārbaudes ir labākais veids, kā sekot savu acu veselībai un laikus diagnosticēt problēmas, kamēr tās vēl ir vieglāk novēršamas un nav radījušas neatgriezeniskus bojājumus acīm un redzei.

Profilaktiskās pārbaudes īpaši svarīgas bērniem gan pirmsskolas, gan skolas vecumā, jo tas ir laiks, kad redze noformējas, var parādīties gan iedzimtas, gan iegūtas redzes problēmas. Tās ir savlaicīgi jāatklāj un jākoriģē, lai sniegtu bērnam vajadzīgo redzes kvalitāti. Bērnu redzes pārbaudes kalendāram seko arī ģimenes ārsts vai pediatrs, atgādinot vecākiem par šīm pārbaudēm, tomēr atbildība ir vecākiem, kuriem savlaicīgi jāved bērni pie acu ārsta.

Arī pieaugušā vecumā ir jāveic redzes pārbaudes vismaz reizi dažos gados. Pēc 40 gadu vecuma ieteicams to darīt katru gadu.

Sargi acis no traumām

Acis ir tie orgāni, kas ir samērā neaizsargāti un jutīgi. Tāpēc vienmēr ir jādomā par to, kā pasargāt acis no kairinājuma un traumām, jāievēro visa nepieciešamā darba drošība. Rīkojoties ar kairinošām vielā, strādājot bīstamā vidē, jāizmanto aizsargbrilles. Arī ikdienā jābūt vērīgiem, lai nejauši netraumētu acis mehāniski, lai acīs nenonāktu kairinošas vielas.

Apdomīgi lieto ekrānus

Mūsdienās acīm ir liela slodze no dažādiem ekrāniem. Ik dienu daudzas stundas pavadām pie datora, TV, viedierīču ekrāniem. Tas rada acīm slodzi un saspringumu. Pēc iespējas vajadzētu samazināt šo laiku, ko pavada pie ekrāniem, kā arī jānodrošina acīm regulāras atpūtas pauzes. Noderēs dažādi acu vingrinājumi.

Uzturs būtiski ietekmē acu veselību

Uzturs ietekmē visu organismu, arī acis. Tāpēc ir jādomā par veselīgu un sabalansētu uzturu, kurā ir gana daudz dārzeņu, augļu, ūdens. Ziemas mēnešos jādomā, kā papildināt uzturu ar antioksidantiem un omega taukskābēm, kas labvēlīgi ietekmēs acu labsajūtu.

Sargi acis no UV starojuma

Viens no lielākajiem kaitniekiem acīm un redzei ir UV starojums. Par acu sargāšanu no saules jādomā jau kopš dzimšanas. Kvalitatīvas saulesbrilles jāizmanto gan bērniem, gan pieaugušajiem. Jāatgādina arī tas, ka saulesbrilles jānēsā ne tikai vasarā, kad ir aktīvākā saules sezona, bet arī ziemā, kad bieži vien acis saņem īpaši daudz UV staru, ja ir skaidrs, sniegots un saulains.

Laikus risini acu veselības problēmas

Ja ir kādas sūdzības par acu veselību, tās ir jārisina pēc iespējas ātri. Jāvēršas pie acu ārsta, kurš vajadzības gadījumā lems par piemērotāko ārstēšanu, varbūt vajadzēs izmantot redzes korekcijas līdzekļus — brilles vai kontaktlēcas.

Mūsdienās ir pieejama arī acu lāzeroperācija, kas ir mazinvazīvs ārstēšanas veids. Acu lāzeroperācija palīdz, ja ir tīklenes saslimšanas, glaukoma un citas slimības. Acu lāzeroperācija ir nesāpīga, neilga, kā arī acs ābols netiek pakļauts ķirurģiskai iedarbībai. Tas ļauj daudz ātrāk atveseļoties pēc procedūras un izvairīties no nevēlamām komplikācijām. Acu lāzeroperācija nu jau ir neaizstājama modernajā medicīnā, lai nodrošinātu efektīvu acu slimību ārstēšanu. Vai šāda procedūra jums nepieciešama, informēs jūsu acu ārsts.