Par tiem, kas raksta

rakstnieks

Vai kurš katrs sevi uzdrīkstētos saukt par rakstnieku? Noteikti nē. Lai rakstītu, šim aicinājumam ir jābūt iekodētam tevī jau kopš dzimšanas brīža. Aicinājums rakstīt, darīt to ar prieku, dalīties savos darbos ar apkārtējiem – lūk, mans aicinājums. Es rakstu. Un es vēlos padarīt Latvijas kultūras pasauli nedaudz raibāku un bagātāku ar savu darbību. Tāpēc neliels tosts par tiem, kas raksta. Un dara to ar prieku…

Tātad, tu vēlies kļūt par rakstnieku?

Ar to jau vien nepietiek, ar pliku vēlmi. Tur ir jābūt “vēl kaut kam apakšā”. Kādai īpašai dziņai, kas mudina paņemt spalvu un lapu vai atvērt datora ekrānā to Word dokumenta lapu. Iedvesma. Kur lai liekas bez tās.

Kā vispār var rakstīt, ja nav iedvesmas. Vienalga, kaut vai pasūtījuma raksti. Šķiet, kas tur sarežģīts, tur jau jāraksta tas, ko tev liek. Bet kur nu. Lai par ko cilvēks rakstītu, viņš ieliek savā darbā daļiņu no sevis. Vienalga, vai raksta par riepām, par zālēm, par mākslu vai atpūtu – katrā rakstā IR daļa no paša rakstītāja pieredzes. Vai vismaz pamatīgi atstrādāts fantāzijas lidojums.

Ja es zinu, kur var iegādāties labas riepas savam auto (https://www.riepubaze.lv/), tad man nav ne jausmas, kur lai rod iedvesmu brīžos, kad viņas nav man blakus…

Kur meklēt iedvesmu, kad viņas NAV

iedvesmaIedvesma nav piesaucama uz “pasūtījumu”. Ko darīt, kad vienkārši negribas rakstīt? Elementāri. Es izmantoju tik vienkāršas metodes… Ieslēdzu TV, ja negribas pamest savu ērto darba vietu. Izeju pastaigā, kuras laikā sāk raisīties miljoniem ideju un domu. Dodos uz veikalu – jā, pat tur var rast iedvesmu. Dodos pasēdēt kopā ar draudzenēm kādā kafejnīcā vai uz terases un rodu iedvesmu viņās, savās draudzenēs, kas dalās ar mani savos stāstos. Ilgi nav jāmeklē – iedvesma mani atkal atrod un es varu turpināt strādāt.

Ja nav KAM rakstīt

Ļoti iesaku regulāri sekot līdzi dažādiem konkursiem un piedalīties visos, kuros ir vēlme piedalīties. Vislielākais izaicinājums jaunajiem rakstniekiem ir Zvaigzne ABC rīkotie konkursi. Tajos patiešām ir iespēja “izsisties” un vēl arī honorāru nopelnīt. Tomēr pirms dalības šādā nopietnā izaicinājumā vēlams patrenēties kādos mazākos konkursos. Noteikti būtu vēlams sekot līdzi tam, ko piedāvā Literārā Akadēmija – arī šeit netrūkst jauno rakstnieku konkursu un arī vērtīgas informācijas rakstniekiem!

Labs darbiņš, kas padarīts

Katram rakstniekam, kas raksta KĀDAM vai KAUT KAM, ir jāmāk iekļauties termiņos. Sāciet vien trenēties, jo termiņi lieti dzīvē noderēs. Vienalga, vai rakstīsiet romānu vai nelielus pasūtījuma rakstus, termiņi paliek termiņi, tie jāievēro arī māksliniekiem.

Rakstīšana papildina Latvijas kultūru. Rakstiet “par lietu”. Ja jums ir kādas kultūras liecības, skaistas atmiņas – pierakstiet tās. Ja jums ir vecmāmiņa vai kāds interesants radinieks, kas var dalīties stāstos – pierakstiet. Veidojiet fotogrāfijas, dalieties ar draugiem un paziņām savos darbos. Ticiet man, gandarījums būs gan pašam, gan pārējiem.

Veicināsim kultūras un rakstniecības attīstību. Ja ir talants un iedvesma – nevajag turēt sveci zem pūra.