Romantika mūsdienu mākslā un kultūrā

romantika

Romantika. Vai tā mūsdienās palikusi vien grāmatās un TV ekrānos? Agrāk, kad TV un internets nebija pārņēmis pasauli, tad romantika bija sastopama mākslā. Un pati māksla šķita kaut kas romantisks un prātam neaptverams. Mākslinieks – cilvēks, kuram nav bagātību un daudz mantas, toties ir tik plaša iekšējā pasaule, ka citiem šķita – viņš ir īpašs…

Kur ir palikusi romantika mūsdienās?

TV ekrānos pārraida vien retas romantiskas filmas, kuras liek aizmirsties. Tomēr mēs tās skatāmies ar zināmu pesimismu, jo šķiet, ka dzīvē kas tāds nav iespējams. Kāda romantika laikā, kad cilvēkiem svarīgākais ir nauda, karjera un mantiskās lietas?

Kas notiek mūsu pašu jauno mākslinieku prātos?

Palūkojieties, kas notiek Latvijas Mākslas akadēmijas rīkotajos ikgadējos pasākumos. Tas ir kas prātam neaptverams. Akadēmija nolīgst apsardzes darbiniekus un kinologu, lai tiek kontrolēts tas, kas notiek pasākumā. Kāpēc kinologu? Lai kontrolētu narkotiku lietošanu. Un šī informācija nav no gaisa ņemta.

Protams, mākslinieki ir cilvēki ar interesantu personību. Viņi visur saskata ko interesantu, viņi māk izpausties. Viņi redz pasauli krāsaināku, interesantāku. Galu galā, mēs nedaudz apskaužam mākslas cilvēkus, jo šķiet, ka viņu dzīve ir interesantāka.

Mākslinieks prot izmantot visus dotos materiālus, lai izveidotu ko īpašu. Nu kaut vai… Pamperi. Pamperi mums saistās ar atkritumiem, kakām, smaku un kliedzošiem zīdaiņiem. Bet vai pamperi (autiņbiksītes pieaugušajiem) ir izmantojami mākslas labā? Protams! Iedodiet māksliniekam paku ar pamperiem un pretī saņemsiet ko negaidītu.

Protams, mākslinieks nav tikai tas, kas zīmē un veido… Mākslinieks ir arī tas cilvēks, kas rada ikdienā pavisam vajadzīgas un noderīgas lietas. Piemēram, Latvijā radīti koka krēsli ir īsteni mākslas darbi, tāpat kā daudzas citas mēbeles. Arī galdnieks ir mākslinieks, jo lai izveidotu mēbeles, kuras būs interesantas klientam, ir jābūt labai gaumei un iztēlei.

Tomēr nedaudz esam novirzījušies no romantikas. Un tas ir tikai saprotams. Romantiku mūsdienu mākslā aizstāj materiālais, vēlme nopelnīt. Un kā gan savādāk, mūsu laikos izdevumu ir tik daudz, ka nav iespējams strādāt vien sava prieka pēc, par “kapeikām”.

Tomēr romantika vēl ir atrodama, ja paši esam gana romantiski, lai to ieraudzītu un saskatītu! Piemēram, kultūrā. Vai apmeklējat teātri? Teātra izrādes arī ir kļuvušas savādākas kā kādreiz, tomēr ir tika daudz klasikas, ko redzēt. Un klasika ir saglabājusi savu kādreizējo skatījumu uz dzīvi. Klasisko mākslu un kultūru mēs neesam aiztikuši, neesam pārveidojuši. Protams, daudzi mūsdienu mākslinieki mēģina pārveidot klasiku un no tās izveidot ko mūsdienīgu. Tomēr jāsaka, ka tas ir milzīgs risks. Var izdoties un var “salaist visu dēlī”. Un, ja neizdodas, tad tas šim māksliniekam var būt arī pēdējais darbs un slavas noriets.

Romantiku mūsdienu mākslā, diemžēl, aizstājusi erotika. Robežai starp erotiku un romantiku vajadzētu būt diezgan striktai, vismaz tā bija agrāk. Tagad šķiet, ka nekādu robežu vispār vairs nav! Kā to mainīt un vai vispār vajag un var mainīt? Mēs, parastie mākslas baudītāji, neesam tiesīgi lemt par to, kādu mākslu mums liks “uz paplātes”.

Katrā ziņā ir liels prieks redzēt, ka mūsdienās māksla negrasās izmirt. Cik daudzi jaunieši izvēlas studēt mākslas virzienu pēc vidusskolas. Tāpat ir ļoti daudz iespēju attīstīt sevi mākslas veidos, kas dod iespēju nopelnīt – apģērbu dizains, galdniecība (jā, arī tā, kā jau iepriekš minēts, ir māksla).

Tāpat var sevi izpaust tādā mākslas veidā (starp citu, ļoti romantiskā) kā deja. Deja ir iespēja izpaust savas emocijas, jūtas, iestudēt pašam savu scenāriju un izdejot visu, kas sakrājies sirdī.

Pievērsieties mākslai, vienalga, kādu tās veidu neizvēlētos. Ir tik daudz iespēju sevi pilnveidot, pievērst savus mīļos un bērnus, attīstīt radošumu.

Māksla ir romantika. Kaut mūsdienās šī romantika izsīkst un maina savus apveidus uz savādākiem.